BAŞKAN

Sibel Tomaç
Yönetim Kurulu Üyesi / Başkan

     1976 İstanbul doğumlu olan Sibel Tomaç, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne tasarımı mezunu olup, aynı Üniversitede Disiplinlerarası Dramatik Sanatlar’ da Yükseklisans yapmaktadır. A.Ü. Açık öğretim Fakültesi, İktisat/Maliye bölümü mezunu, İstanbul Üniversitesi, Kültürel Miras ve Turizm bölümünde okumakta olan Tomaç, Gösteri Sanatları Müdürlüğü Tiyatro Yönetmenliği (2005-2006/2006-2007) ve Gösteri Sanatları Müdürlüğü oyunculuk (2003-2004/2004-2005)kurslarını bitirmiştir.

     İstanbul Üniversitesinde Pedagojik Formasyon derslerine devam etmektedir. Bunun yanında çeşitli kurum ve derneklerde Oyunculuk, Şan, Karagöz yapım-oynatım, Solfej dersleri almış, Tevfik Gelenbe, Haşmet Zeybek, Eftal Gülbudak, Rauf Altıntak, Alpay Ekler’ le çalışma fırsatını yakalamıştır. Sanatını zenginleştirmek adına Modelistlik, İç Mimari ve Dekorasyon, Suluboya resim, Yağlı Boya Resim, Daktilo sekreterlik, Bilgisayar işletmenliği, Muhasebe ve İngilizce dallarında eğitim görmüştür. Birçok reklam ve dizi ve sinema filminde oyuncu olarak yer alan sanatçı, en son, Aşk Yeniden adlı dizisi, Falım ve Carfour reklamında, Ali Kundilli ve Damat Takımı sinema filminde oynamıştır. 2003 yılında profesyonel olarak tiyatro yaşamına başlayan sanatçı, Gösteri Sanatları Müdürlüğü’ nde Rauf Altıntak, Caner Bilginer, Alpay Ekler, Savaş Aykılıç’ ın yönettiği birçok oyunda rol almış, 2004 yılında Tiyatro Merdiven ailesine katılmıştır. Tiyatro Merdiven’de ve Üsküdar Karagöz Tiyatro’sunda birçok oyunda rol almış, oyun yönetmiş, yönetmen yardımcılığı yapmış, kostüm tasarım ve uygulamalarını yapmış, dekor yapımında çalışmıştır. Tiyatro Merdiven, Rağmen Tiyatro, Tiyatro Nefes, Erguvan Yapım, Parantez İçinde Tiyatro, Oyuncu Tayfası, Karart sanat, Nova oyun yapım, Epizod Görsel Sanatlar, Tiyatro Sevi, 1001 Sanat, Tiyatro Teğet vb pek çok grupta Dekor-Kostüm tasarım ve uygulamaları yapmış, birçok oyunlarında da rol almıştır. Devlet Tiyatrosu ve Şehir Tiyatrosunda olarak birkaç oyunda da rol alan sanatçı, Eftal Gülbudak ve Emre Koyuncuoğlu ile katıldığı atölye çalışmalarının yanında, İKSV’de Mayerhold oyunculuğu ve Shakespeare oyunculuğu, ÇGSM’de Mekân-obje kullanımı , Bilgi Ünv.’nde Mim ve beden , Nazım Hikmet Evi’nde oyunculuk, Aksanat’ta Dans, Oyçed’ de yazarlık vb. bir çok atölye çalışmalarına katılmıştır.

     UNIMA’nın (Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği) açtığı Karagöz yapım ve oynatım kursunda, Kocaeli Üniversitesinde ve Gösteri Sanatları Merkezinde Alpay Ekler’ den aldığı derslerle Geleneksel Türk Tiyatrosu bilgisini pekiştirmiştir. Yaşayan İnsan Hazineleri Karagöz Sanatçıları Tacettin Diker, Orhan Kurt, Metin Özlen’ den karagöz yapım ve oynatımı hakkında uygulamalı bilgiler almıştır. 2013 yılında Kültür Bakanlığı tarafından SOKÜM (somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı) kukla yapım sanatçısı olarak kaydedilmiştir. Unima İstanbul’ un yönetim kurulu Başkanlığını devam ettirmekte olan sanatçı, Yeni tiyatro dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Jüri üyeliğine de dört sezondur devam etmektedir. 2014 Yılında İstanbul Çocuk ve Gençlik Benaline, 2015 Yılında Kosova’ da I Dodona Teatrı’ nın 5. Teatrove Te Kukullave festivaline, 2015 yılında Bursa’ da 16. Uluslararası Bursa Karagöz, kukla ve gölge oyunları festivalinde karagöz oyunları sergilemiş, 2015 yılında Yunus Emre Kültür merkezi-Kosova’da karagöz oyunu ve atölyeler yapmıştır.

     2017 yılında Makedonya’ daki festivalle Karagöz oyunuyla 2017’ de 17. Uluslar arası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivalinde kağıttan Kostüm yapımı atölyesinde çocuklarla buluşmuştur. Pek çok kukla ve tasvir yapan sanatçı, kukla ve karagöz oyunlarını yeniden derleyip, günümüze uyarlayarak oyunlar yazmakta ve Türkiye’nin ilk kadın karagöz oynatıcısı (hayali) olarak oynatmaktadır. Halen Tiyatro Sevi, Tiyatro Teğet’ te görev yapmanın yanında, Unima İstanbul’ un Yönetim Kurulu başkanlığı ve Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Juri üyeliğine birlikte yürütmektedir.