Y.K.ÜYESİ

Alpay Ekler
Yönetim Kurulu Üyesi / Sayman

     (d. 1964, Üsküdar), Türk Karagöz ve kukla sanatçısı, tiyatro dekor, kostüm, mask tasarımcısı, müzisyen, yazar ve yönetmen. Alpay Ekler, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yabancı Diller Bölümü mezunudur. Dedesi Münir efendinin çırağı Kuklacı, Ortaoyuncu ve Karagöz ustası Hayali İhsan Dizdar’a çırak oldu. 1996 yılında profesyonel olarak “Karagöz” oynatmaya başladı. Çocuk Vakfı Karagöz Okulu’nda Aşıklar oyununu güncelleyerek birinci oldu. Yurtdışında ve yurtiçinde çeşitli festivallere katıldı. Devlet Tiyatrosundan sonra ilk kez BITEF 2000 uluslararası tiyatro festivaline davet edildi ve Türkiye’yi temsil etti. Karagöz tasvirlerinin yapımında doğal boyaların kullanılmasını tekrar gündeme getirip bu konuda keşifler yaparak, makaleler yayınladı. Doğal boyaların Karagöz derisine uygulanması ile ilgili İsrail’de, İstanbul Paint 2001 fuarında ve Bursa Karagöz Evi’nde atölyeler yaparak diğer sanatçılarla bilgilerini paylaştı. Hem oynatım hem yapım anlamında ahşap Türk kuklası geleneğini tekrar canlandırdı. Kurduğu atölyede hem ürünler verdi hem de yeni sanatçıların yetişmesi yolunda olanak sağladı.

      Genç Karagöz ve Geleneksel Kukla Sanatçısı Bülent Aksu’yu ve Ruşen Gülen’i ve İbiş Kukla Sanatçıları Enis Ergün, Sibel Tomaç ve Deniz Karalar’ı yetiştirdi. 2000-2006 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Gösteri Sanatları Merkezi’nde “Kukla- Karagöz yapım ve oynatım” dersleri vermiştir. 2005 yılında Uluslararası Kukla Birliği UNIMA Milli Merkezi tarafından “En Başarılı Kukla ve Karagöz Sanatçısı” seçilmiştir. 2008 Yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Gölgenin Renkleri adlı kitabın Tasvir tasnifinde ekspertiz olarak çalışmış ve Karagöz Tasvir sanatı adlı makalesi ile yayına katkıda bulunmuştur. 2008 Yılında UNIMA Milli Merkezi İstanbul şubesinin oluşumuna kurucu olarak katkıda bulunmuştur. 2010 yılında UNIMA Türkiye Milli Merkezi İstanbul Şubesi Başkanlığını yapmıştır. 2016 yıllında UNIMA Türkiye Milli Merkezi’nin başkanlığını yapmıştır. İki çocuk babası olan Alpay Ekler şu an İstanbul Şubesinin yönetim kurulu üyesidir.

Cengiz Samsun
Yönetim Kurulu Üyesi / Başkan Yardımcısı

     1997’de profesyonel sanat yaşamına adım attı. Tuncay Özinel Tiyatrosu, Abdullah Şahin Nokta Tiyatrosu ve çeşitli özel tiyatrolarda oyuncu olarak çalıştı. Çeşitli sinema filmleri ve Tv dizilerinde rol aldı. Mimar Sinan Üniversitesi MİM Kulübü’nde misafir Karagöz ve Kukla sanatçısı olarak çalışmalar yaptı. İBB Gösteri Sanatları Merkezi ve Kocaeli BB Belediye Konservatuarı’nda Karagöz-Kukla dersleri verdi. Cengiz Samsun 2012 yılında TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından SOKÜM (Somut Olmayan Kültür Mirası Taşıyıcısı) seçildi. Yurt içi ve yurt dışında Karagöz ve Kukla oyunlarıyla festivallere katıldı.

      Klasik Karagöz oyunlarını da icra eden sanatçı bazı klasikleri de günümüz dili ve teknikleriyle yeniden yorumlamaktadır. Sanatçı ayrıca KARAGÖZ DİNOZOR DİYARINDA, KARAGÖZ’ÜN ORGANLARI, KARAGÖZ’ÜN DENİZ RÜYASI ve MUSA AĞACI isimli özgün Karagöz oyunlarını yazdı ve perdeye taşıdı. Cengiz Samsun 2003 yılından kurduğu Karagöz ve Kukla Tiyatrosu’nda Geleneksel Türk Tiyatrosu (Karagöz- Kukla- Ortaoyunu) çalışmalarını sürdürüyor. Samsun, UNİMA İstanbul Yönetim Kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir.

H.Oya Tansı
Yönetim Kurulu Üyesi / Aza

     1982 yılında Duygu TANSI ile evlendikten sonra ustası Nevzat AÇIKGÖZ’ün yanında illüzyon gösterilerinde asistanlık yaptı orta oyunlarında çeşitli karakterleri canlandırdı. Nevzat AÇIKGÖZ ‘ün vefatından sonra Kocaeli Çevre Tiyatrosunda Tülin ŞENÖZ’le çalıştı.1990 yılında eşiyle beraber AÇIKGÖZ KUKLA TİYATROSUNU kurdular.1999 yılından sonra İstanbul’a yerleştikten sonra Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bahçelievler şubesinde 2 yıl geleneksel tiyatro eğitimi vermiştir. Oynadıkları oyunları kendisi yazmaktadır çeşitli Özel okullarda ve ana okullarında drama dersi vermiştir halen devam etmektedir Unima Üyesidir .Burcu TANSI KAVAKLIPINAR’ın annesidir Sanat KAVAKLIPINAR’ın anneannesidir.

Göher Ergün
Yönetim Kurulu Üyesi / Genel Sekreter

         1985 Yılında Amasya’da Dünyaya gelen sanatçı, oyunculuk eğitiminin ardından Üsküdar Karagöz Tiyatrosu’nda Alpay Ekler’e çırak olmuş ve kukla yapımı-oynatımı, Karagöz yapımı-oynatımı ve ortaoyunu alanlarında usta-çırak ilişkisi içinde yetişmiştir. Kendi Tiyatrosu olan İstanbul Kukla Kumpanyası çatısı altında, ulusal ve uluslararası platformlarda hem gösteriler gerçekleştirmekte, hem de atölyeler düzenlemektedir. Bir çok kurum ve kuruluşla işbirliğine giderek, çocuklara yönelik “Genç Karagöz’cüler”, “Genç Kuklacılar”, “Geleceğin Kuklacıları” ve “Geleceğin Karagöz’cüleri” projesini Karagöz & Kukla Sanatçısı Enis ERGÜN ile birlikte hayata geçirmiş; çocukların ve gençlerin profesyonel anlamda kukla yapımını ve oynatımını öğrenmelerini sağlamıştır.   

         Kültürel Miraslarımdan olan Karagöz ve Kukla sanatlarımızın özellikle çocuklara ve gençlere tanıtılması amacıyla çeşitli kurum ve kuruluşlarla çalışmalar yapmaya devam etmektedir. Tiyatro Merdiven, Üsküdar Karagöz Tiyatrosu, Tiyatro Teğet’te oyuncu olarak görev almıştır. 

         İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünden ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği’nin İstanbul Şubesinde Genel Sekreterlik görevini yürütmektedir.